Salvatore Dali. Mistrz sztuki nowoczesnej
Julian Beecroft
Tłumaczenie: Bożena Mierzejewska
Ilość stron: 190 s.
Ilość ilustracji: 303
Format: 26.0 x 26.0 cm
ISBN: 978-83-213-5020-2
Cena: 79 zł zł

NOWOŚĆ

Opis:

Salvador Dali był jednym z najważniejszych artystów XX wieku, postacią ze świata kultury, która rzuciła wyzwanie konwencjom. W czasach, kiedy prasa kreowała obraz artysty jako człowieka żyjącego w odosobnieniu, kontaktującymi się ze światem jedynie za pośrednictwem swoich dzieł, Salvador Dali z uporem zabiegał, by nieustannie być widocznym i zmiennym, chciał być takim, jakim był naprawdę. Stał się najbardziej rozpoznawalną twarzą surrealizmu i sztuki nowoczesnej.

Młody Salvador Dali szukał inspiracji u wielu artystów nowoczesnych, jak Picasso, dzięki któremu wykorzystał swój talent do rysunku, by, podobnie jak surrealiści, zacierać granicę pomiędzy rzeczywistością, wyobraźnią i percepcją podejmując tematy niekonwencjonalne, a nawet stanowiące dotąd tabu. Jego prace przesycone są erotyką, a także symboliką śmierci i rozkładu, które ujawniają jego fascynację teoriami Zygmunta Freuda, a w okresie późniejszym także odkryciami naukowymi i religią. Słynął z ekscentrycznego zachowania, zabawnych wąsów oraz miłości do swej muzy i żony, Gali. Dali pracował w wielu różnych mediach, tworzył zachwycające rzeźby, współpracował przy realizacji filmów, projektował scenografię do sztuk teatralnych, flirtował ze światem mody. W swoich pracach podejmował tematy własnej osobowości i życia, tworząc dzieła sztuki, które mają moc oddziaływania na ludzi w różnym wieku.

Twórczy geniusz Salvadora Dalego odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu świata sztuki w drugiej połowie XX w. i do dziś wywiera wpływ na twórczość artystyczną naszych czasów. Książka Salvador Dali. Mistrz sztuki nowoczesnej, z mnóstwem pięknych ilustracji, oferuje czytelnikowi możliwość odbycia fascynującej wyprawy w świat, życie i twórczość artysty którego zdolność do odkrywania przepaści oddzielającej rzeczywistość od złudzenia wywarła ogromny wpływ na kulturę popularną naszej epoki.

Julian Beecroft

JULIAN BEECROFT jest autorem niezależnym piszącym o sztukach pięknych. Opublikował w wydawnictwie Flame Tree  dwie książki poświęcone Monetowi i Renoirowi, współpracuje między innymi z czasopismami The Guardian, The Telegraph i The London Magazine. W 2011 odbył podróż po Kanadzie zbierając materiały na temat Toma Thomsona i Grupy Siedmiu. O swojej podróży napisał dla London’s Dulwich Picture Gallery, a także dla Groninger Museum w Holandii.


Recenzja

    powrót