O nas

60 lat Wydawnictwa ARKADY

60 lat temu, w 1957 roku, Wydawnictwo ARKADY opublikowało pierwszą książkę. Dziś ma na swoim koncie około 5650 tytułów! Aktualnie nasza oferta liczy ponad 400 pozycji. Są to albumy, leksykony, słowniki, podręczniki akademickie, poradniki, książki dla hobbystów, publikacje edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz literatura piękna.

Jak zwykle w naszym katalogu ważne miejsce zajmują książki poświęcone polskiej sztuce, architekturze, budownictwu i historii, tworzone zgodnie z najlepszymi tradycjami sztuki edytorskiej. Jest wśród nich album Pejzaż w malarstwie polskim, prezentujący dzieje krajobrazu w sztuce od średniowiecza do dzisiaj.Wielu miłośników nie tylko rodzimej historii zapewne ucieszy Heraldyka i weksylologia Alfreda Znamierowskiego oraz Leksykon zabytków architektury Kresów północno-wschodnich obejmujący tereny położone dziś w granicach Białorusi, Litwy, Łotwy i obwodu kaliningradzkiego, a także album Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce. Jesteśmy przekonani, że do kanonu książek wartościowych i pięknych, takich, które warto mieć w swojej bibliotece, trafi także Polska - album w wersji polsko-angielskiej poświęcony historii naszego kraju pisanej drewnem, cegłą i kamieniem, prezentujący najbardziej charakterystyczne zabytki architektury widziane obiektywem znakomitego fotografika Michała Grychowskiego z zajmującym tekstem historyka, eseisty i podróżnika Pawła Kwiatkowskiego.

W jubileuszowym roku chcemy przypomnieć historię naszej oficyny i związanych z nią twórców. Arkady powstały w maju 1957 roku w wyniku połączenia wydawnictwa Budownictwo i Architektura (wcześniej redakcja w Państwowych Wydawnictwach Technicznych,  od 1954 roku działająca samodzielnie) z istniejącą od 1953 roku oficyną Sztuka. 

Od 1992 roku jesteśmy firmą prywatną z całkowicie polskim kapitałem.

Nazwa wydawnictwa nawiązuje do tradycji miesięcznika artystycznego, wydawanego w Warszawie w latach 1935-1939 właśnie pod tytułem „Arkady”. Autorem znaku firmowego ARKAD jest Wojciech Zamecznik.

Przez 60 lat istnienia w Arkadach zaszło wiele zmian, zawsze jednak staraliśmy się dbać o zachowanie dobrych tradycji edytorskich - wysokiego poziomu merytorycznego i artystycznego naszych publikacji. Pisali dla nas m.in. Jan Białostocki, Aleksander Gieysztor, Michał Janocha, Stanisław Lorentz, Kazimierz Michałowski, Maria Poprzęcka, Anna Sieradzka, Jan Zachwatowicz, Wacław Żenczykowski i wielu innych znakomitych autorów.

W programie Arkad przez wiele lat dominowały książki z dziedziny budownictwa, architektury i sztuki, kształtując rynek publikacji akademickich i popularnonaukowych z tego zakresu. Wydano wiele dzieł, które przez dziesięciolecia służyły i nadal służą kolejnym pokoleniom studentów. 

Od lat ARKADY znane są z pięknych edycji albumowych, za które otrzymały wiele nagród.

Najbardziej cenioną przez czytelników edycją ostatniego ćwierćwiecza jest osiemnastotomowa Sztuka świata, najobszerniejsza historia sztuki powszechnej wydana w języku polskim. W 2004 roku tomem Romanizm rozpoczęliśmy wydawanie serii Sztuka polska, poświęconej dziejom architektury, malarstwa, rzemiosła i innym dziedzinom działalności artystycznej na ziemiach polskich. W tym roku ukaże się szósty tom prezentujący wiek XIX.

Znaczącym osiągnięciem są bibliofilskie wydanie faksymile Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego oraz seria luksusowych albumów Arcydzieła malarstwa prezentująca kolekcje najsłynniejszych muzeów świata (jako siedemnasty ukazał się tom dedykowany Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, przygotowany przez Dorotę Folgę-Januszewską). Ważne miejsce w dorobku ARKAD zajmują książki poświęcone polskim zbioro muzealnym i rynkowi antykwarycznemu: cykle Skarby sztuki w polskich muzeach narodowych oraz Przewodnik dla kolekcjonerów. Ostatnio ukazały się także Dzieje Polski w obrazach Piotra Marczaka i Barwy Polski Grzegorza Micuły i Zenona Żyburtowicza. 

Wydawnictwo ARKADY zawsze starało się przybliżać polskiemu czytelnikowi cenne publikacje zagranicznych autorów prezentujące sztukę światową. Do takich z pewnością należą monumentalny album 5000 lat sztuki chińskiej, 1000 arcydzieł siostry Wendy Beckett, Ornament. Wielka kolekcja, czy Ikony rosyjskie. Wielkim powodzeniem cieszy się seria Jak czytać oraz publikacje poświęcone fotografii, wnętrzarstwu i szeroko rozumianym hobby. Od lat mający stałe miejsce w naszym katalogu temat mody wzbogaciliśmy o Historię mody i W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach XIX wieku.  

Równie istotną częścią naszej oferty są książki techniczne, zwłaszcza podręczniki akademickie: m.in. pięciotomowe Budownictwo ogólne, Vademecum budowlane czy Nowy poradnik majstra budowlanego.

Staramy się też udostępniać polskim czytelnikom fundamentalne dzieła fachowej literatury światowej, jak Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego E. Neuferta, najważniejszy europejski podręcznik dla architektów. Wydane przez Arkady światowe bestsellery, takie jak Historia malarstwa siostry Wendy Beckett, seria Patrzę, podziwiam, poznaję również w Polsce trafiły na listy najlepiej sprzedających się książek.

Wśród publikacji dla dzieci i młodzieży na uwagę zasługują Zielniki, przedstawiające rośliny polskich lasów, pól i łąk, wysoko oceniane przez dzieci, ich rodziców, babcie czy nauczycieli, a także serie Jakie to proste! i Co to jest?

Dwa lata temu rozszerzyliśmy naszą ofertę o literaturę piękną. Na rynku zauważone zostały takie serie dla młodego czytelnika, jak Przygody w świecie Minecrafta, Siódmy zmysł, czy  Artur, a dla dorosłych seria znakomitych romansów sensacyjnych autorstwa Tiffany Snow o przygodach Kathleen Turner. Czytelnicy zachwycili się Medium - wspaniałą powieścią Joanny Dobkowskiej czy Bozzetto, opisującym losy zaginionego szkicu Sądu Ostatecznego Michała Anioła.

DYREKTORZY WYDAWNICTWA ARKADY: 
Tadeusz Filipczak 1957-1966
Eugeniusz Piliszek 1966-1989
Stefan Muszyński 1989-1992
Janina Krysiak 1992 -

RADA NADZORCZA:
Piotr Zwoliński
Izabela Kunińska
Edyta Krzeszczakowska

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odznaczenia dla pracowników ARKAD

Wydawnictwo ARKADY zakończyło rok świętowania 55 jubileuszu. Z tej okazji 18 czerwca br. pracownicy firmy gościli w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie  pani minister Monika Smoleń udekorowała pracowników Medalami za Długoletnią Służbę przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 

Złotymi medalami odznaczeni zostali: Jolanta Buczyńska, Tadeusz Deptuła, Nina Kajak, Maria Legut, Elżbieta Leszczyńska, Wiesław Tadeusz Pyszka i Liliana Szymczak, 

Srebrnymi:  Małgorzata Jendryczko,  Agata Kępczyńska, Edyta Krzeszczkowska i Joanna Mielnik.

Gratulując odznaczeń pani minister podkreślała niezwykły dorobek Wydawnictwa Arkady i jego znaczenie dla kultury narodowej.  Nakładem ARKAD ukazało się  ponad  4700 tytułów, to imponująca liczba – mówiła pani minister. - Wydawnictwo przybliża czytelnikom nie tylko osiągnięcia kultury narodowej, ale także światowe arcydzieła sztuki i architektury. Ma też istotny wpływ na postrzeganie Polski, jej kultury i sztuki za granicą, bowiem różne albumy ukazały się w tłumaczeniu łącznie na 14 języków obcych. Przez ponad pół wieku wiele pokoleń Polaków nie tylko zdobywało wiedzę, ale  i kształtowało swój gust,  swą wrażliwość estetyczną, korzystając z arkadowskich  albumów, leksykonów, słowników, podręczników akademickich, poradników. Zapewne niewiele jest w Polsce domów, w których nie ma książek wydawnictwa ARKADY. Tysiące polskich  bibliotek wypełniły takie serie, jak Sztuka świata, Sztuka polska, Wielka historia sztuki, Życie i twórczość, czy najwspanialsza na polskim rynku kolekcja Arcydzieła malarstwa, w której ukazało się już 13 tomów, w tym Watykan, Luwr, ale także Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie i Kolekcja Książąt Czartoryskich. Wiem, - mówiła - że do tych wspaniałych serii dołączy za chwilę nowa, prezentująca   skarby sztuki w polskich muzeach narodowych.

Ale Wydawnictwo ARKADY to nie tylko sztuka, – podkreślała pani minister - to także, publikacje o architekturze, modzie, poradniki dla kolekcjonerów, hobbystów, książki dla dzieci oraz  niezwykle wysoko cenione książki techniczne, zwłaszcza z dziedziny budownictwa. Może Państwa zaskoczę, ale Wasze 5-tomowe Budownictwo ogólne, jest w kilku pokojach ministerstwa, bo prowadzimy wiele prac budowlanych i rekonstrukcyjnych obiektów zabytkowych, przy których często korzystamy z tej publikacji.     

Cieszy mnie, że pomimo wielkiej konkurencji na rynku książki  Wydawnictwo  zachowuje ambitną, popularnonaukową linię programową i edukacyjny charakter publikacji. Książki z logo Arkad ciągle utrzymują najwyższą jakość edytorską i merytoryczną rzetelność. Dowodem tego są nie tylko rzesze wiernych czytelników, ale i liczne nagrody, w tym Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” ,  tytuł Wydawcy Roku 2011, wiele tytułów Najpiękniejsza książki roku,  dziesiątki  wyróżnień i dyplomów. 

Wiem, że  wszystkie, te  sukcesy nie byłyby możliwe bez ludzi, którzy oddali sprawie książki całą swoją wiedzę, doświadczenie i ogromne zaangażowanie traktując pracę  jak kulturotwórczą misję – podkreślała  minister Monika Smoleń .  To dzięki Państwa pracy Wydawnictwo istnieje i każdego roku oddaje do rąk czytelników nowe, mądre i piękne książki.   Za to wszystko serdecznie  Państwu dziękuję! – zakończyła pani minister.

W imieniu odznaczonych głos zabrała  redaktor naczelna Wydawnictwa Elżbieta Leszczyńska. Podziękowała za dostrzeżenie  wysiłku i profesjonalizmu pracowników ARKAD, którzy sprawie książki poświęcili dużą część swojego życia i wiele pozytywnych emocji. Także prezes Janina Krysiak podziękowała za wręczone pracownikom odznaczenia.

Kilka dni wcześniej, przy okazji uroczystego otwarcia Warszawskich Targów Książki, prezes Janina Krysiak otrzymała przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dodatkowo odznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej wyróżnieni zostali: Edyta Krzeszczakowska, Elżbieta Leszczyńska i Tadeusz Deptuła. Dyplom od Ministra otrzymał Piotr Krysiak.

Były kwiaty,  szampan, owoce, kawa, miłe rozmowy i… następne pół wieku  przed nami!!! 

 

 

 

55 lat Wydawnictwa Arkady

 
1 maja Wydawnictwo ARKADY obchodzić będzie jubileusz 55-lecia założenia firmy. Jest to znakomita okazja do podsumowania dorobku ARKAD, które w tym okresie wydały ponad 4500 tytułów z zakresu sztuki, architektury i budownictwa.

Nazwa powstałego w maju 1957 roku wydawnictwa nawiązuje do tradycji  miesięcznika artystycznego wydawanego w  Warszawie w latach 1935-1939 właśnie pod tytułem „Arkady”. Autorem znaku firmowego jest Wojciech Zamecznik. Arkady powstały w wyniku połączenia wydawnictwa Budownictwo i Architektura (wcześniej redakcja w państwowych Wydawnictwach Technicznych, od 1954 roku działającą samodzielnie) z istniejącą od 1953 roku oficyną Sztuka. Od 1992 roku jest firmą prywatna z całkowicie polskim kapitałem. Przetrwało ciężki okres zmian ustrojowych i doskonale radzi sobie w wolnorynkowej rzeczywistości, zachowując ambitną, popularnonaukową linię programową i edukacyjny charakter publikacji. Dla ARKAD pisali m.in.: Jan Białostocki, Kazimierz Michałowski, Stanisław Lorentz, Aleksander Gieysztor, Michał Janocha, Maria Poprzęcka, Przemysław Trzeciak, Andrzej Dulewicz,  Irena i Jerzy Kostrowiccy, Anna Sieradzka, Anna Szkurłat, Jan Zachwatowicz, Wacław Żenczykowski i wielu, wielu innych. Pracowali i pracują z ARKADAMI wybitni specjaliści, dla których sprawy książki i warsztat edytorski nie mają tajemnic: Izabela Kunińska, Maria Łotysz, Krystyna Boberowa, Anna Gogut, Włodzimierz Barbasiewicz… Doradcą do spraw artystycznych jest od wielu lat Maciej Buszewicz.

Od  początku działalności ARKADY przybliżają czytelnikom nie tylko osiągnięcia kultury narodowej, ale także światowe arcydzieła sztuki i architektury. Mają też istotny wpływ na postrzeganie Polski, jej kultury i sztuki za granicą, bowiem wiele książek  ukazało się w tłumaczeniu łącznie na 14 języków obcych. Przez ponad pół wieku wiele pokoleń Polaków kształtowało swą wrażliwość estetyczną, korzystając z naszych albumów, leksykonów, słowników, podręczników akademickich, poradników, książek dla hobbystów, a także publikacji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Tysiące domowych bibliotek wypełniły takie serie, jak Sztuka świata (najobszerniejsza historia sztuki powszechnej wydana w języku polskim), Sztuka polska,  Życie i twórczość, W kręgu sztuki, Patrzę, podziwiam, poznaję, Leksykon zabytków architektury, Przewodnik dla kolekcjonerów czy najwspanialsza na polskim rynku kolekcja Arcydzieła malarstwa, w której ukazało się 12 tomów m.in. Watykan, Ermitaż, Berlin, Luwr, Wenecja,  Prado, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Kolekcja Książąt Czartoryskich.

Z okazji jubileuszu ARKADY przygotowały kolejne publikacje, min. autorstwa Marii Poprzęckiej 55 skarbów Polski oraz nową serię Arcydzieła sztuki. Ukaże się także Secesja z serii Przewodnik dla kolekcjonerów, leksykon Zamki , pałace, dwory w Polsce oraz kolejne tomy Wielkiej historii sztuki, czy znakomity Leksykon malarstwa i grafiki.

Przez lata swojej działalności Wydawnictwo ARKADY wspierało i wspiera wiele inicjatyw edukacyjnych, przekazując książki do bibliotek na nagrody w konkursach o sztuce organizowanych przez szkoły, Naczelną Organizację Techniczną, Muzeum Narodowe w Warszawie czy uczestnicząc w wielu akcjach charytatywnych organizowanych np. przez Radę Polek, Radę Biznesu itd.

 Od 55 lat książki z logo Arkad utrzymują najwyższą jakość edytorską i merytoryczną rzetelność, czego dowodem są liczne nagrody: Teraz Polska (2007), Gepard Biznesu (2008), Mazowiecka Firma Roku (2008), Solidna Firma (2009)  oraz Wydawca Roku 2011.

 

.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

50 lat Wydawnictwa ARKADY

54 lata temu Wydawnictwo ARKADY opublikowało swoją pierwszą książkę. Dziś, chcąc przypomnieć Państwu początki naszej działalności, powracamy do kilku tytułów z 1957 roku. Polecamy reprinty książek, które były bestsellerami minionej epoki, nic jednak nie straciły z upływem czasu: album z rysunkami Artura Grottgera, szkice o dawnej Warszawie pióra Artura Międzyrzeckiego, Modę kobiecą XX wieku Aliny Dziekońskiej-Kozłowskiej i Elementy kompozycji urbanistycznej Kazimierza Wejcherta. Wszystkie te publikacje warte są uwagi również z tego względu, że drukowano je trudną do odtworzenia techniką typograficzną, co niewątpliwie dodaje im splendoru i dziś mogą być wspaniałym prezentem nie tylko dla 50-latków, ale też dla wszystkich kolekcjonerów dobrych książek.

Jak co roku  wśród  naszych  propozycji ważne miejsce zajmują książki poświęcone polskiej kulturze, tworzone zgodnie  z najlepszymi tradycjami Arkad. Jest wśród nich album o zbiorach sztuki w Polsce W kręgu arcydzieł, historia budownictwa  drewnianego  Drewno i architektura,  barwna  panorama pałacowych wnętrz i kolekcji Rezydencje-muzea     w Polsce i wiele innych publikacji, które, mamy nadzieję, trafią do kanonu książek wartościowych i pięknych, takich, które dobrze jest mieć w swojej bibliotece.

W jubileuszowym roku chcemy przypomnieć historię naszej oficyny i związanych z nią twórców. Zacznijmy od tego, że nazwa wydawnictwa nawiązuje do tradycji miesięcznika artystycznego wydawanego w Warszawie w latach 1935-1939 właśnie pod tytułem „Arkady”. Autorem znaku firmowego jest Wojciech Zamecznik. Arkady powstały w maju 1957 roku w wyniku połączenia wydawnictwa Budownictwo i Architektura (wcześniej redakcja w Państwowych Wydawnictwach Technicznych, od 1954 roku działająca samodzielnie) z istniejącą od 1953 roku oficyną Sztuka. Od 1992 roku jesteśmy firmą prywatną z całkowicie polskim kapitałem. Przez 50 lat istnienia zaszło u nas wiele zmian, zawsze jednak staraliśmy się dbać o wysoki poziom merytoryczny i edytorski wszystkich publikacji. Pisali dla nas Jan Białostocki, Kazimierz Michałowski, Stanisław Lorentz, Aleksander Gieysztor, Jan Zachwatowicz, Maria Rzepińska, Maria Poprzęcka, Przemysław Trzeciak, Andrzej Dulewicz, Andrzej Rottermund, Irena i Jerzy Kostrowiccy, Anna Sieradzka, Wacław Żenczykowski i wielu, wielu innych znakomitych autorów. Współpracowaliśmy z tak doskonałymi grafikami, jak Henryk Białoskórski, Leon Urbański, Zbigniew Weiss, Józef Wilkoń oraz z wybitnymi fotografikami, między innymi Edmundem Kupieckim, Zbigniewem Kamykowskim, Krzysztofem Jabłońskim, Andrzejem Dziewanowskim, stworzyliśmy kilka zespołów redakcyjnych, które mogą pochwalić się wspaniałymi publikacjami. Pracowali i pracują z nami wybitni specjaliści, dla których sprawy książki i warsztat edytorski nie mają tajemnic: Izabela Kunińska, Helena Kęszycka, Ewa Biegańska, Stefan Pietraszek, Leszek Buczkowski, Eugenia Krzemińska-Niemiec, Ewa Muszyńska, Regina Jurewicz, Aleksandra Czeszunist-Cicha, Maria Łotysz, Andrzej Karpowicz, Krystyna Boberowa, Maria Witczak, Grażyna Kamińska-Sawicka, Anna Gogut, Włodzimierz Barbasiewicz... Naszym doradcą do spraw artystycznych jest obecnie Maciej Buszewicz.

W programie Arkad przez wiele lat dominowały książki z dziedziny budownictwa, architektury i sztuki, kształtując rynek publikacji akademickich i popularnonaukowych z tego zakresu. Wydaliśmy wiele dzieł, które przez dziesięciolecia służyły i nadal służą kolejnym pokoleniom studentów. Po sprywatyzowaniu w 1992 roku rozszerzyliśmy ofertę i obecnie wydajemy albumy, leksykony, podręczniki dla szkół wyższych, poradniki, książki dla hobbystów, publikacje dla dzieci i młodzieży. Od lat Arkady znane są z pięknych edycji albumowych, za które przyznano nam wiele nagród i wyróżnień.

Najbardziej cenioną przez czytelników edycją ostatniego ćwierćwiecza jest wielotomowa Sztuka świata, najobszerniejsza historia sztuki powszechnej wydana w języku polskim. W 2004 roku tomem Romanizm rozpoczęliśmy wydawanie serii Sztuka polska, ukazującej dzieje architektury, malarstwa, rzemiosła i innych dziedzin działalności artystycznej na ziemiach polskich. Oba cykle będą kontynuowane w 2007 roku. W minionych latach znaczącym osiągnięciem było bibliofilskie wydanie faksymile Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego oraz seria luksusowych albumów Arcydzieła malarstwa prezentująca kolekcje najsłynniejszych muzeów świata (jako dziewiąty ukazał się tom poświęcony Muzeum Narodowemu w Warszawie). Ważne miejsce w dorobku Arkad zajmują opracowania dokumentujące polską sztukę i architekturę, a także zasoby rodzimego rynku antykwarycznego. Opublikowaliśmy między innymi Arcydzieła malarstwa polskiego Marii Poprzęckiej, Polskę Ireny i Jerzego Kostrowickich ze wstępem Jacka Żakowskiego oraz Leksykon zamków w Polsce Leszka Kajzera, Stanisława Kołodziejskiego i Jana Salma, nawiązujący do wydanej w latach 70. XX wieku książki profesora Bohdana Guerquina. Ostatnio ukazały się Leksykon zabytków architektury Dolnego śląska, monumentalne dzieło z serii przedstawiającej architektoniczne zabytki Polski, poradniki dla kolekcjonerów Biedermeier Joanny Woch i Stare fotografie Zenona Harasyma.

Wiele tytułów Arkad wychodziło w cyklach wydawniczych, wśród których można wymienić Sztukę i kulturę świata starożytnego oraz W kręgu sztuki (bestseller lat 70. i 80. XX wieku publikowany w czterech wersjach językowych). Warto też przypomnieć Historię estetyki Władysława Tatarkiewicza, Historię koloru Marii Rzepińskiej, trzytomowe Dzieje sztuki w zarysie autorstwa Mieczysława Porębskiego i Ksawerego Piwockiego, serię Sztuka naszych czasów, w której ukazały się między innymi monografie Hasiora, Beksińskiego i Dudy-Gracza oraz popularną serię Barbakan portretującą polskie miasta. Do edytorskich osiągnięć Arkad należy zaliczyć monumentalne wielotomowe Budownictwo betonowe (publikowane w latach 60. i 70.), a także Konstrukcje żelbetowe Jerzego Kobiaka i Wiesława Stachurskiego. Do najpopularniejszych serii obecnie wydawanych należy kilkutomowa prezentacja zabytków i cudów świata przyrody objętych patronatem UNESCO oraz seria Leksykon: historia, sztuka, ikonografia, odsłaniająca tajemnice obrazów.

Istotną częścią naszej oferty są książki techniczne, zwłaszcza podręczniki akademickie: na przykład Vademecum budowlane, Nowy poradnik majstra budowlanego czy Budownictwo ogólne – nowa seria, która zastępuje znane dzieło profesora Wacława Żenczykowskiego.

Wydawnictwo Arkady stara się też udostępniać polskim czytelnikom tak fundamentalne opracowania popularnonaukowe  i dzieła fachowej literatury światowej, jak O sztuce Ernsta Hansa Gombricha, Historia mody Françoisa Bouchera czy Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego Ernsta Neuferta, najważniejszy europejski podręcznik dla architektów. Wydane przez Arkady światowe bestsellery, takie jak Historia malarstwa siostry Wendy Beckett i seria Patrzę, podziwiam, poznaję, również w Polsce trafiły na listy bestsellerów, a Bosch Wilhelma Fraengera potwierdził swą sławę książki kultowej. Wśród publikacji dla dzieci i młodzieży na uwagę zasługują zielniki, przedstawiające rośliny polskich lasów, pól i łąk, wysoko oceniane przez dzieci, ich rodziców i nauczycieli, a także seria W lesie Marcina, stworzona przez Annę Onichimowską i Joannę Sedlaczek. W tym roku przygotowaliśmy nowe tytuły w obu tych cyklach wydawniczych oraz edukacyjną książkę dla dzieci Ekologia. Dobre obyczaje ze znakomitymi wierszami Agnieszki Frączek.

Szanowni Państwo, dziękujemy że przez te ponad 55 lat byliście z nami, podtrzymując  nas na duchu i pozwalając  wierzyć w sens podejmowanych działań.

DYREKTORZY WYDAWNICTWA ARKADY: 
Tadeusz Filipczak 1957-1966
Eugeniusz Piliszek 1966-1989
Stefan Muszyński 1989-1992
Janina Krysiak 1992 -

RADA NADZORCZA:
Piotr Zwoliński
Izabela Kunińska
Edyta Krzeszczakowska