Przewodnik po tajemnicach nauki
Robert Cave
Tłumaczenie: Ewa Romkowska
Ilość stron: 224 s.
Ilość ilustracji: 100
Format: 14.5 x 20.5 cm
ISBN: 978-83-213-4993-0
Cena: 49 zł zł

NOWOŚĆ

Opis:

W książce Przewodnik po tajemnicach nauki pisarz i redaktor Robert Cave przedstawia 100 niezwykłych teorii i eksperymentów, które zaplanowano i przeprowadzono w imię nauki. Od klonowania zwierząt do ludzi cyborgów i od polowania na neutrina do teorii chaosu – Cave ukazuje każdy eksperyment i odkrycie w jego naukowym kontekście, tworząc porywający przewodnik po najosobliwszych wydarzeniach w historii nauki.

Wiedza naukowa jest owocem ludzkiej ciekawości. Większa jej część wypływa z logicznego rozumowania, ale czasami pojawia się ona w nieoczekiwanych miejscach i daje nieprzewidziane wyniki. Naukowcy niekiedy ryzykują narażenie się na śmieszność, a także gotowi bywają narazić własne zdrowie, również psychiczne, wykorzystując siebie samych jako króliki doświadczalne w niebezpiecznych eksperymentach, takich jak przecinanie i ponowne łączenie własnych nerwów lub zażywanie eksperymentalnych leków. Cokolwiek jednak czynią, celem w ich pogoni za lepszym rozumieniem jest nauka w swej najczystszej formie. W książce Przewodnik po tajemnicach Robert Cave opowiada o 100 teoriach naukowych i eksperymentach, które wywarły wielki wpływ na poszczególne dziedziny nauki. Niektóre, takie jak różne próby jądrowe, budziły kontrowersje; inne, takie jak erotyczne eksperymenty na sobie samym Johanna Wilhelma Rittera, wydawały się wręcz dziwaczne. Ale Cave udowadnia, starannie i wyczerpująco, że tylko poprzez zadawanie dziwnych pytań i uważne analizowanie odpowiedzi naukowcy są w stanie tworzyć postęp. Eksperymenty, które na pierwszy rzut oka wydają się osobliwe, powiększają naszą wiedzę o nas samych i o otaczającym nas świecie. Doprawdy, wiele badań dało nieoczekiwane rezultaty, oferując nowe perspektywy naukowych dociekań.

Książka Przewodnik po tajemnicach podzielona jest na rozdziały, dotyczące ludzkiego ciała, psychologii, naszej planety i wszechświata. Niektóre z opisanych eksperymentów mogą wydawać się, według dzisiejszych norm, dziwaczne lub nawet niemoralne, niemniej jednak czytelnik tej książki zyska wiedzę o tym, jak dzięki wspaniałej, choć czasem zaskakującej pracy naukowców, zyskuje cała ludzkość.

Robert Cave

Robert Cave pisze i redaguje książki od wielu lat. Bardzo wcześnie zainteresował się nauką i w wieku ośmiu lat wystąpił w radiowych programach BBC z nią związanych. Od tego czasu był współtwórcą wielu książek popularnonaukowych, w tym publikacji z dziedziny zoologii, biologii i nauki o Ziemi. Wielbiciel wszystkiego, co niesamowite i cudowne, Cave spotykał się z różnymi laureatami Antynobla. Jest autorem ponad trzydziestu książek dla dorosłych i dzieci, w tym zestawów encyklopedii International Wildlife (Dzikie zwierzęta na świecie), Life Science (Nauki przyrodnicze) i Aquatic life of the World (Życie w wodach świata; Marshall Cavendish) i jest współautorem corocznie wydawanej Księgi rekordów Guinessa.


Recenzja

    powrót