Niektórzy marzą nauce rysowania od dzieciństwa, już wtedy podejmując swoje pierwsze próby, aby doskonalić je na przestrzeni lat. Dla innych jest to etap dorosłości i chęć odkrywania nowych możliwości lub po prostu sposób na spędzenie wolnego czasu. Niezależnie od wieku dobrze opracowany materiał będzie przydatny podczas zgłębiania tajników anatomii, szkicu, cieniowania i konstruowania postaci.
Dobrze przygotowany podręcznik do rysunku zawiera w sobie wprowadzenie do potrzebnych materiałów (rodzaje ołówków, gumek, papieru), praktyczne wskazówki odnoszące się do teorii rysunku oraz ilustracje prezentujące krok po kroku jak wykonać konkretny szkic lub obraz wraz z krótkim opisem. Wszystkie starannie przygotowane pod kątem ukazania każdego etapu jasno i wyraźnie, tak aby początkujący dostrzegał wskazywane błędy lub obszary problemowe. Jest to połączenie wizualnego aspektu z merytoryczną treścią popartą doświadczeniem autora.
Należy rozpocząć od przemyślenia koncepcji i zapotrzebowania rynkowego. Jeżeli istnieje zainteresowanie na lekcje obejmujące absolutne podstawy (od trzymania ołówka do pierwszych konstrukcji geometrycznych i prostych obrazów martwej natury) należy ustalić, jakie umiejętności są do tego potrzebne osobom na początkowym etapie nauki.
Następnie należy zaplanować treść tak, aby była ona adekwatna do nabywanych umiejętności. Zwiększenie stopnia zaawansowania i złożoności rysunków powinno przebiegać stopniowo. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z oczekiwaniami uczących, np. poprzez pracę w szkołach rysunku, badania marketingowe wśród uczących się.
Gdy jest to książka do rysowania przeznaczona dla osób o wyższym poziomie zainteresowania, należy postąpić w podobny sposób, jednak przyjąć założenie, że będzie to materiał zgłębiający zaawansowane techniki.
Składanie propozycji wydawniczej przebiega w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku książek beletrystycznych i popularnonaukowych.
Należy przedstawić założenia i pokazać opracowaną przez siebie książkę lub materiały. Im lepiej przemyślana jest struktura i pomysł, tym większe szanse, że zainteresują wydawnictwo. Zgodność profilu wydawniczego i wymagań umieszczanych na stronach internetowych (lub po kontakcie z osobą zajmująca się obsługą propozycji autorskich) jest dobrym punktem startowym, aby zaplanować konspekt.
Warto wiedzieć:
Wszystkie te obszary zostaną omówione dokładniej, jeśli propozycja zostanie przyjęta, jednak należy wiedzieć takie kwestie od samego początku.
Można także wybrać tłumaczenie książki zagranicznego autora, którą chce się samodzielnie przetłumaczyć, jednak jest to zupełnie inny proces wydawniczy.
Od lat nie maleje zainteresowanie nauką rysunku. Chętnych do zgłębiania tajemnic cieniowania, szkicowania, konstruowania, konturowania czy badania anatomii podmiotu będącego obiektem zainteresowania nadal nie brakuje.
Rynek nadal jest chłonny, a innowacyjnych i pomysłowych podręczników wciąż przybywa, wzbogacając księgarskie półki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku książek do nauki rysunku najbardziej liczy się strona wizualna, a nie sama treść, która stanowi uzupełnienie merytoryczne.