Niektórzy sądzą, że dziecko nie jest wymagającym czytelnikiem i zadowoli się był czym. To nieprawda, jest wręcz przeciwnie. Dobranie książki odpowiedniej dla dziecka, wbrew pozorom, nie jest wcale łatwe. Wystarczy jednak poświęcić temu chwilę i zapoznać się z nowościami lub zdecydować się na ulubione lektury ze swojego dzieciństwa.

Bez przemocy i bez błędów

Każdy może napisać książkę, a potem ją wydać. Może na to przeznaczyć własne środki, może spróbować swoich sił w wielu konkursach literackich. Wydawnictwa też coraz chętniej promują młodych autorów. Jest to, oczywiście, dobra wiadomość dla wszystkich początkujących pisarzy. Jednak taki stan rzeczy ma swoje wady. Rynek z roku na rok zalewany jest książkami dla dzieci, spośród których coraz trudniej wybrać  te naprawdę wartościowe.

Zdarzają się książki zawierające błędy, również ortograficzne. Czasami treść bywa niespójna, a opowieść nie ma żadnego morału lub jest zwyczajnie nudna. Może też zawierać elementy przemocy, co dotyczy zwłaszcza starych, dobrze nam znanych baśni. Pożarcie Kapturka przez wilka czy porzucenie w lesie Jasia i Małgosi, może wpłynąć niekorzystnie na psychikę dziecka. „Dyscyplinujące klapsy”, które w powieściach z ubiegłego wieku nie były niczym nadzwyczajnym, również mogą zaburzyć dziecięcą równowagę emocjonalną. Najczęściej spotykaną wadą książek jest niedostosowanie ich przekazu i języka do wieku małego odbiorcy. Niektórzy autorzy dziecięcych książek mają problem z utrzymaniem jednakowego poziomu przez całą opowieść. W prostą treść wplatane bywają niezrozumiałe dla Malucha słowa, a przecież dobranie książki odpowiedniej do wieku dziecka to klucz do sukcesu.

Kiedy rozpocząć przygodę z książką?

Nie od dziś wiadomo, że czytanie dziecku książek przynosi same korzyści. Przede wszystkim uspakaja i relaksuje, pobudza wyobraźnię i ciekawość, podtrzymuje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem. Ponadto pozytywnie wpływa na mózg, kształtuje inteligencję, przyspiesza naukę mówienia, ćwiczy pamięć itp. Czytanie książki powinno jednak sprawiać przyjemność obu stronom. Zmęczona mama, która z niechęcią sięga po książkę aby już „mieć to za sobą” nie jest dobrym rozwiązaniem. Rodzic powinien znaleźć czas tylko dla dziecka i nic nie powinno go rozpraszać. Najlepszym czasem jest wieczór, ale oczywiście książkę można czytać dziecku o każdej porze.

Co zrobić, jeśli Maluch nie jest zainteresowany bajką? O ile czterolatek potrafi już skupić uwagę na treści, o tyle dla dwulatka jest to trudna sztuka. Przede wszystkim jednak rodzic nie powinien się zniechęcać w podejmowaniu prób. Czasami wystarczy kilka przeczytanych zdań z odpowiednią intonacją. Można naśladować głosy bohaterów, a nawet odgrywać całe scenki. Kolorowe ilustracje też pełnią ważną rolę.

Odpowiednie książki dla dzieci, czyli jakie?

Zanim dziecko wyrobi sobie własny czytelniczy gust, odpowiedzialność za wybór książki spoczywa na rodzicach. Najlepiej postawić na znane i sprawdzone tytuły. Można podsunąć dziecku swoje ulubione książki z dzieciństwa, które często mają to do siebie, że są ponadczasowe. W przypadku nowej książki, rodzic powinien najpierw przeczytać ją sam, aby stwierdzić czy będzie odpowiednia dla jego dziecka. Dobrze jest kierować się zasadą - im młodsza pociecha, tym prostsza historia, mniejsze grono bohaterów, krótsze zdania. Warto też zwrócić uwagę na oprawę graficzną. Dzieci uwielbiają też cykl książek z ulubioną postacią, która w każdej części przeżywa inną przygodę. Bardzo popularne są serie książeczek uczące dziecko różnych umiejętności i zachowania. Może to być nauka korzystania z nocniczka, samodzielnego mycia ząbków, funkcjonowania w grupie, oswojenia się z lekarzem lub dentystą i wiele innych.

Odpowiednio dobrana książka powinna być nie tylko wspaniałą przygodą, ale też wartościową opowieścią z przesłaniem. Czytanie, oprócz korzyści dla dziecka, dostarcza też korzyści rodzicowi, chociażby ćwicząc jego cierpliwość. Najpierw przy dwulatku, gdy próbuje skupić jego uwagę, potem… przy czterolatku, który kilka razy dziennie prosi o tę samą książeczkę.