Jakie książki warto czytać?

Czytanie książek pozwala nam nie tylko oderwać się od rzeczywistości, przenosząc do świata wyimaginowanego, ale również pomaga rozwiązać wiele problemów, podejmując próbę odpowiedzi na różnego rodzaju dylematy moralne. Po jakie pozycje książkowe szczególnie warto sięgać w dzisiejszych czasach?

Klasyka czy nowoczesność?

Niektóre książki mają charakter ponadczasowy, i choć zostały one napisane nawet kilkadziesiąt lat temu, wciąż trafnie diagnozują problemy społeczne i moralne, podejmując próbę udzielenia odpowiedzi na najważniejsze pytania. Pozycje z kategorii klasycznych należą do tych, które każdy, bez wyjątku, powinien znać. Niemniej jednak, nie jest to literatura łatwa, którą można czytać na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu. Wymaga ona skupienia, analizowania, a czasem nawet utożsamiania się z poszczególnymi bohaterami. Dla osób, które przy książce chciałyby wypocząć, proponowane są pozycje z kategorii literatury współczesnej. Kryminał, powieść obyczajowa czy romans to idealne propozycje na wieczór z książką. Wybór konkretnego tytułu zależy w dużej mierze od upodobań czytelnika. Każda książka jest na swój sposób wartościowa i wnosi coś do naszego życia.

Czy warto czytać poradniki?

W dzisiejszych czasach całe mnóstwo poradników można znaleźć w internecie - począwszy od przepisów na niedzielny obiad, na poradnikach dotyczących wychowania dzieci skończywszy. Powoduje to, że tradycyjne wydania książkowe tracą na popularności. Tymczasem warto mieć świadomość, że w sieci każdy może zamieścić dowolną treść - niektóre rzeczywiście są wartościowe, podczas gdy inne są całkowicie pozbawione cennych informacji. Wydając książkę, przechodzi ona przez swego rodzaju filtr - wiadomości są sprawdzane przez ekspertów, a same treści recenzowane. Dlatego też powinniśmy sięgać po wartościowe poradniki, pisane przez profesjonalistów w swojej dziedzinie. Dotyczą one nie tylko problemów społecznych, ale także podróży, rozrywki czy nowinek technologicznych. 

Książki nie tylko dla dorosłych

Czytanie książek to doskonałe zajęcie nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Pomaga rozbudowywać zasób słownictwa, uczy postaw moralnych czy empatii. Jakie książki warto czytać dzieciom? Przede wszystkim należy wybierać pozycje, które będą adekwatne do ich wieku. Dobrym przykładem są pozycje traktujące o emocjach, codziennych zachowaniach czy - w przypadku starszych dzieci - skupiające się na ocenie postaw bohaterów. W książkach dla dzieci nie powinno być przemocy (fizycznej ani psychicznej), która może w sposób negatywny wpływać na rozwój malucha.