Książka w twardej czy w miękkiej oprawie?

Najważniejszą sprawą podczas wyboru książki są - bez wątpienia - jej gatunek oraz treść. Inne kwestie, które również często wpływają na decyzję o kupnie książki to m.in. nazwisko autora, zachęcający tytuł czy też piękne ilustracje (szczególnie w przypadku albumów). Czy jednak należy zwracać uwagę na taką sprawę jak rodzaj oprawy? W pewnych sytuacjach może mieć to znaczenie. Zdarza się też, że ta sama pozycja jest dostępna w różnych oprawach: miękkiej lub twardej. Wyjaśniamy, jak dokonać najlepszego wyboru.

Różnice między oprawą twardą a miękką

To, co odróżnia twardą oprawę od miękkiej jest oczywiście widoczne na pierwszy rzut oka, a jest to stopień jej twardości. W książkach z twardą okładką do oprawy używana jest tektura, a bywa że do jej zabezpieczenia stosuje się dodatkowo obwolutę. Dzięki temu książka jest chroniona przed szybkim zużyciem oraz wpływem czynników atmosferycznych. Twarda oprawa może być też lakierowana, co jeszcze bardziej podnosi jej estetykę i trwałość. Oprawa miękka jest zaś wykonana z grubego papieru lub ewentualnie kartonu, co wpływa na jej większą podatność na zniszczenie. Warto jednak zastanowić się nad tym, dlaczego książki mogą być dostępne w dwóch różnych rodzajach okładek. A ma na to wpływ kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia ekonomiczna: koszt produkcji książki w miękkiej oprawie jest niższy, będzie więc ona mniej kosztowała. I dlatego, te najbardziej prestiżowe i cenne pozycje, są zazwyczaj wydawane w twardej oprawie. Jest ona stosowana także w przypadku bestsellerów, eleganckich albumów oraz książek, które znajdują się w bibliotekach i wypożyczalniach. Miękkie okładki są natomiast wykorzystywane do pozycji o mniejszych odczytach oraz książek, z których najczęściej korzysta się w domu.

Oprawa twarda - ekskluzywność i trwałość

Książki i albumy w twardej oprawie prezentują się znacznie bardziej elegancko. I dlatego, warto zdecydować się na taki rodzaj oprawy w sytuacji, kiedy dana pozycja ma np. stanowić uzupełnienie całej kolekcji książek lub ma zostać wręczona w prezencie. Jakie zalety posiada wybór twardej oprawy książki?

  • ekskluzywny wygląd
  • znacznie większa trwałość na zużycie
  • lepsza ochrona przed zniszczeniem
  • idealne dla kolekcjonerów
  • sprawdzają się w sytuacji, kiedy z jednej książki korzysta większa ilość osób.

Książka w twardej oprawie będzie też doskonałym rozwiązaniem, kiedy dana pozycja ma dużą wartość sentymentalną - dzięki temu zachowa swój wygląd przez dłuższy czas oraz będzie służyć nawet przyszłym pokoleniom.

Oprawa miękka - lekkość i wygoda

Miękka oprawa może nie prezentuje się tak efektownie jak twarda, ale także posiada swoje zalety. Z pewnością jest to dobry wybór m.in. w podróży - będzie lżejsza oraz bardziej poręczna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby książki z miękką okładką wypełniały także domową biblioteczką, szczególnie jeśli posiada się na nią niewiele miejsca. Co jeszcze przemawia na korzyść miękkiej okładki?

  • niższa cena - książki w miękkiej oprawie są tańsze
  • wygoda podczas czytania - mniejsza waga książki wpływa na to, że łatwiej jest ją utrzymać w rękach
  • poręczność - zmieści się w plecaku i damskiej torebce
  • mniejsza waga, co ma szczególne znaczenie np. podczas podróży samolotem, kiedy trzeba mieć na uwadze limit wagowy bagażu podręcznego
  • zajmują mniej miejsca na półce.

Miękkie oprawy sprawdzą się więc w przypadku osób, które często kupują książki oraz wybierają się w podróż.

Czy można w takim razie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj oprawy jest lepszy? Wszystko zależy od tego, kto i kiedy ma korzystać z tej książki. Podczas następnych zakupów książkowych warto przypomnieć sobie wszystkie powyższe kwestie, a wtedy na pewno podejmie się najlepszą decyzję.