Nie ma wątpliwości, że książki dla dzieci są bardzo ważne. To one pozwalają im na poznawanie świata, zdobycie zasobu słownictwa, a także rozumienie wielu rzeczy. Zaczyna się od czytania przez rodziców, aż do samodzielnego sięgania po książki. Niemała grupa dzieciaków marzy o tym, by być podróżnikiem i zwiedzać świat, stąd też bardzo dobrym wyborem jest sięgać po takie książki, które opowiadają o wielkich odkrywcach i zawierają w sobie dużo ciekawych obrazków, by same mogły poczuć się jako podróżnik. Wybór odpowiedniej książki na pewno nie jest prosty, więc czasami najlepszym wyborem może być cofnięcie się przez rodzica do czasów dzieciństwa.

Na pewno wartościowym wyborem jest książka Adama Bahdaja na podstawie serialu dla młodzieży pt. ,,Podróż za jeden uśmiech". Opowiada ona o przygodach Dudusia, a także Poldka, którzy autostopem chcą dostać się z Warszawy nad Morze Bałtyckie. Mają mnóstwo przygód, poznają wiele nowych osób, nieraz po drodze się rozstają i gubią, aczkolwiek efekt końcowy jest dla nich wymarzony.

Zdecydowanie wśród wartościowych książek są na pewno przygody Bolka i Lolka, konkretnie mamy tu na myśli lekturę ,,Bolek i Lolek. Podróż dookoła świata". Młodzi bohaterowie zwiedzają świat, poznają wiele państw, także tych egzotycznych, nie raz wpadają w tarapaty, jednak przeżywają wiele ciekawych przygód.

W ostatnim czasie bardzo modne stają się te książki, do których dołączone są różnego rodzaju zagadki, z którymi musi zmierzyć się mały czytelnik w trakcie czytania. Jedną z takich jest na pewno książka ,,Zaginiona wyspa skarbów. Zgaduj, rozwiązuj, wydostań się" wydawnictwa Bookolika. Opowiada ona o dzieciach Fatimie i Marcu, którzy chcą pozbyć się swoich problemów, a także dostać się do domu. Poszukują po drodze skarbu piratów.

Kolejną wartą przeczytania książką jest zdecydowanie książka wydawnictwa Oleksiejuk pt. ,,Lila w podróży dookoła świata. Szukaj i znajdź". Tutaj bohaterka Lila poznaje wiele miejsc na różnych kontynentach, po drodze gubi swoją kotkę i wraz z młodym czytelnikiem musi ją odnaleźć.

Ostatnią propozycją jest książka wydawnictwa Harper Collins Polska pod tytułem ,,Jak dawniej żyły dzieci. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć". Pokazuje ona, jak w dawnych czasach wyglądało życie małego dziecka na przestrzeni wielu cywilizacji z różnych stron świata. Wszystko opisane jest w zrozumiały sposób dla młodego czytelnika. Dodatkowo dziecko nauczy się kilku rzeczy wykonywanych dawniej przez najmłodszych, a będzie przy tym dobrze się bawić.