Rodzaje papieru książkowego

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się na czym wydrukowany jest tekst, który czytasz w swojej ulubionej książce? Pewnie uśmiechnąłeś się czytając to pytanie, a odpowiedź jest oczywista - na papierze. Jednak istnieje wiele rodzajów papieru i każdy z nich wykorzystywany jest do innych celów oraz ma inne właściwości. W tym artykule przybliżę Tobie czym jest materiał, który wytwarza fascynujący zapach podczas otwierania książki i jest medium przechowującym olbrzymie ilości wiedzy.

Zanim dowiesz się wszystkiego co najistotniejsze na temat papieru wykorzystywanego w książkach musisz wiedzieć, że papier dzieli się na 10 klas:

klasa I i II - z takiego papieru wytwarzane są ważne dokumenty i banknoty.

klasa III - jest to tak zwany papier bezdrzewny, do którego wytworzenia wykorzystuje się jedynie celulozę. Jest on bardzo wytrzymały i z niego tworzone są zeszyty szkolne i niektóre książki.

klasa IV - papier małodrzewny o zbliżonych właściwościach do klasy poprzedniej, wykorzystuje się go do druków specjalnych oraz niektórych książek.

klasa V i VI - wreszcie docieramy do najbardziej interesujących nas klas, w których skład wchodzi zdecydowana większość książek. Papier z klas V i VI jest nazywany małodrzewnym ze względu na swój skład i również charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. To właśnie jego właściwością zawdzięczamy długowieczność starych książek.

klas VII, VIII, IX i X - te klasy papierów są w pełni drzewne, cechują się niską trwałością i w większości wykorzystywane są do druku gazet oraz ulotek lecz również książek z niższej półki cenowej.

Teraz kiedy znasz już podstawowy podział na klasy papieru może przejść do charakterystyki kilku najważniejszych rodzajów papieru, który możesz spotkać czytając książki:

papier biblijny - nazwa tego rodzaju papieru zdradza jego historię oraz najczęstsze zastosowanie, faktycznie bardzo często można go spotkać w różnych wydaniach Biblii, ponieważ jest to najcieńszy rodzaj papieru. Dzięki tej właściwości umożliwia drukowanie długich i grubych książek w przystępnym formacie.

papier offsetowy - bardzo popularny rodzaj papieru stosowany w książkach. Jego nazwa pochodzi od techniki druku offsetowego, a sam papier charakteryzuje się wytrzymałością na kontakt z wodą, ponieważ jest on nieunikniony podczas tego rodzaju druku.

papier kredowy - kolejnym bardzo popularny rodzaj papieru, szczególnie często wykorzystywany w albumach i specjalnych wydaniach książek. Papier ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz lśniącym i eleganckim wyglądem.

Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje papieru książkowego, ponieważ jest ich bardzo dużo jednak z tymi możesz spotkać się najczęściej, zanurzając się w lekturze.