Usługi wydawnicze w Twoim mieście — jak szukać dobrego wydawcy?

Większość osób, które decydują się na napisanie książki, chce również ją wydać. Doświadczeni autorzy często twierdzą, właśnie wydanie dzieła jest nawet trudniejszym zadaniem. Osoby bez doświadczenia nie wiedzą, jak się za to zabrać, ani jak znaleźć dobrego wydawcę. Na co powinni zwracać uwagę, zanim podpiszą umowę?

Gatunek literacki

Podstawowym błędem początkujących pisarzy jest wysyłanie swojej powieści do każdego wydawnictwa, jakie im przyjdzie do głowy. To strata czasu. Wydawnictwa zazwyczaj specjalizują się w danym rodzaju książki. Autor powinien więc zrobić listę tych wydawnictw, które jego twórczość może zainteresować. Nie warto jednak też popadać w przesadę – czasami bowiem okazuje się, że wydawnictwa szukają książki o tematyce zbliżonej do tej,  w której się specjalizują.

Umowa z wydawnictwem

Jeśli firma oferująca usługi wydawnicze zaproponuje nam współpracę, należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Umowę powinniśmy podpisać dopiero po jej dokładnym przeczytaniu. Sprawdźmy takie kwestie, jak wyłączność na wydanie naszej książki, wysokość wynagrodzenia, czy inne warunki, takie jak np. zobowiązanie nas do wydania kolejnej książki w tym samy wydawnictwie, w ustalonym czasie. Warunki umowy mogą być dla autora przedsmakiem tego, jak będzie wyglądała współpraca z wydawnictwem.

Usługi wydawnicze w Twoim mieście — jak szukać dobrego wydawcy?

Wydane książki

Warto zwrócić też uwagę na to, jak wyglądają wydane już przez dane wydawnictwo pozycje. Powinniśmy upewnić się, że książki wyglądają profesjonalnie. Zwróćmy uwagę na jakość papieru, szatę graficzną, ewentualne ilustracje. Wielu czytelników kupuje książki oczami. Jeśli nasze dzieło będzie wyglądało niechlujnie i nieatrakcyjnie, na półce sklepowej sięgnie po nie mniej osób.

Kanały dystrybucji

Początkujący autor powinien zwrócić też uwagę na to, czy dany wydawca wykorzystuje nowe technologie. Warto upewnić się, czy ma chociażby swój sklep online, w którym naszą książkę będą mogli zamówić czytelnicy z całego świata.JESTEŚMY CZŁONKIEM
POLSKIEJ IZBY KSIĄŻKI

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco!